  • Mfr # M01000.050.0040
  • Zoro # G9461776
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.050.0040
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
40 mm
Head Width
8 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100