  • Mfr # M01000.520.0200
  • Zoro # G2662095
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M52-5.00
Head Width
80 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.520.0200
Thread Size
M52-5.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
80 mm
Head Height
33 mm
Min. Thread Length
116 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M52-5.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 116 mm, Head Height 33 mm, Head Width 80 mm