  • Mfr # M01220.060.0100
  • Zoro # G2658979
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01220.060.0100
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
HRC22
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50