  • Mfr # M01230.060.0016
  • Zoro # G2657868
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.060.0016
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
16 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100