  • Mfr # M01250.080.0030
  • Zoro # G9898248
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8-1.00
Head Width
13 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01250.080.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.00
Fastener Length
30 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
5.3 mm
Head and Washer Height
5.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ISO 8676
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Type
Fine
Rockwell Hardness
HRC22
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M8-1.00, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 8676, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100