  • Mfr # M01240.080.0070
  • Zoro # G2656827
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8-1.00
Head Width
13 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01240.080.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
13 mm
Head Height
5.3 mm
Min. Thread Length
22 mm
Head and Washer Height
5.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 960
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Fine
Fastener Industry Standards
DIN 960
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M8-1.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 22 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100