  • Mfr # M01250.080.0040
  • Zoro # G9898187
Key Features
External Hex Drive
Thread Size
M8-1.00
Head Width
13 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01250.080.0040
Thread Size
M8-1.00
Fastener Length
40 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Height
5.3 mm
Head and Washer Height
5.3 mm
Drive
External Hex
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
Standards
ISO 8676
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Type
Fine
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Dimensional Standards
ISO 8676
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M8-1.00, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 8676, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100