  • Mfr # M01210.080.0035
  • Zoro # G1853144
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.080.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
35 mm
Head Width
13 mm
Head Height
5.3 mm
Min. Thread Length
35 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
87,000 psi
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Dimensional Standards
DIN 933
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
  • Fastener Length: With a length of 35 mm, this is the maximum depth it can reach when inserted into material.
  • Tensile Strength: It has a reported tensile strength of 116,000 psi which suggests the maximum stress that might be withstood before failure under ideal conditions. Actual performance may vary based on usage conditions.