  • Mfr # M01210.080.0055
  • Zoro # G9462503
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.080.0055
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
55 mm
Head Width
13 mm
Head Height
5.3 mm
Min. Thread Length
55 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100