  • Mfr # M01030.080.0020
  • Zoro # G0308141
Key Features
Class 8.8 Material Grade/Class
External Square Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8-1.25
Head Width
8 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01030.080.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
20 mm
Head Width
8 mm
Head Height
8 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Size
M8x20mm
Thread Length
20 mm
Length Under Head
20mm
Details
System of Measurement
Metric
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Item
Square Head Bolt
Rockwell Hardness
C22 to C34
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Head Type
Square
Square Head Bolt Type
Square Head Bolt
Proof Load (PSI)
580 N/sq mm
Meets/Exceeds
DIN 479
Fastener Industry Standards
DIN 479
Tensile Strength (PSI)
800 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Type
Drive Type
External Square
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Head Style
Square
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M8x1.25, Overall Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 8 mm, Head Width 8 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100