  • Mfr # M01030.080.0050
  • Zoro # G0308099
Free Shipping & Returns
Thread Size
M8-1.25
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01030.080.0050
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
50 mm
Head Width
8 mm
Head Height
8 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Thread Length
50 mm
Size
M8x50mm
Length Under Head
50mm
Tensile Strength
116,000 psi
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M8x1.25, Overall Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 8 mm, Head Width 8 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100