  • Mfr # ZCLNH70FDA119
  • Zoro # G1653086
Key Features
Dash Number
119
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZCLNH70FDA119
Nominal Inside Dia.
15/16"
Actual Inside Dia.
0.924"
Nominal Outside Dia.
1-1/8"
Actual Outside Dia.
1.13"
Nominal Width
3/32 in
Actual Width
0.103 in
Outside Diameter - Nominal
1 1/8 in
Inside Diameter - Nominal
15/16 in
Inside Diameter - Actual
0.924 in
Width - Actual
0.103 in
Outside Diameter - Actual
1.13 in
Cross-Section Width
3/32 in
Dash Number
119
Durometer
70A
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 15/16 in, Nominal Width 3/32 in, Actual Inside Dia. 0.9 in, Actual Width 0.103 in, Dash Number 119, Color White, Durometer 70A, Meets/Exceeds 000 Clean Room, FDA, ISO Class 10, Nominal Outside Dia. 1 1/8 in, Actual Outside Dia. 1.13 in, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F