  • Mfr # ZCLNH70FDA213
  • Zoro # G1653043
Key Features
Dash Number
213
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZCLNH70FDA213
Nominal Inside Dia.
15/16"
Actual Inside Dia.
0.921"
Nominal Outside Dia.
Actual Outside Dia.
1.199"
Nominal Width
1/8 in
Actual Width
0.139 in
Outside Diameter - Actual
1.199 in
Outside Diameter - Nominal
Width - Actual
0.139 in
Inside Diameter - Actual
0.921 in
Cross-Section Width
1/8 in
Dash Number
213
Durometer
70A
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 15/16 in, Nominal Width 1/8 in, Actual Inside Dia. 0.9 in, Actual Width 0.139 in, Dash Number 213, Color White, Durometer 70A, Meets/Exceeds 000 Clean Room, FDA, ISO Class 10, Nominal Outside Dia. 1 3/16 in, Actual Outside Dia. 1.199 in, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F