  • Mfr # M51430.030.0028
  • Zoro # G3415295
Key Features
Pin Type
Coiled
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51430.030.0028
Dimensions
Pin Diameter
4 mm
Shank Length
29 mm
Outside Dia.
3 mm
Nominal Diameter
3 mm
Overall Length
28mm
Chamfer Diameter
2.9 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Usable Length
28 mm
Fits Maximum Hole Diameter
3 mm
Fits Minimum Hole Diameter
2.9 mm
Chamfer Length (Max.)
0.9 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Coiled
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
Standards
D7343, ISO8750
End Type
Chamfered
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Coiled Spring Pin, 3mm dia,28mm L,Coiled,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 3 mm, Pin Type Coiled, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Usable Length 28 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 2.9 mm, Fits Minimum Hole Diameter 2.9 mm, Fits Maximum Hole Diameter 3 mm, Shank Length 28 mm, Maximum Chamfer Length 0.9 mm, Nominal Diameter 3 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin