  • Mfr # M39140.050.0024
  • Zoro # G3422277
Key Features
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
25 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39140.050.0024
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
25 mm
Outside Dia.
5 mm
Nominal Diameter
5 mm
Overall Length
24mm
Chamfer Diameter
4.85 mm
Fits Minimum Hole Diameter
4.88 mm
Fits Maximum Hole Diameter
5 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Usable Length
24 mm
Chamfer Length (Min.)
1.3 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D7343, ISO8750
Rockwell Hardness
HV30 420-560
End Type
Chamfered
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Coiled Spring Pin, 5mm dia,24mm L,Coiled,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 5 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 24 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 4.85 mm, Fits Minimum Hole Diameter 4.88 mm, Fits Maximum Hole Diameter 5 mm, Shank Length 24 mm, Minimum Chamfer Length 1.3 mm, Nominal Diameter 5 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560