  • Mfr # M51430.050.0040
  • Zoro # G3415058
Outside Dia.
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51430.050.0040
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
41 mm
Outside Dia.
5 mm
Overall Length
40mm
Nominal Diameter
5 mm
Chamfer Diameter
4.85 mm
Fits Maximum Hole Diameter
5 mm
Fits Minimum Hole Diameter
4.88 mm
Usable Length
40 mm
Chamfer Length (Max.)
1.3 mm
Description
Coiled Spring Pin, 5mm dia,40mm L,Coiled,PK10, System of Measurement Metric, Pin Diameter 5 mm, Pin Type Coiled, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Usable Length 40 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 4.85 mm, Fits Minimum Hole Diameter 4.88 mm, Fits Maximum Hole Diameter 5 mm, Shank Length 40 mm, Maximum Chamfer Length 1.3 mm, Nominal Diameter 5 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin