  • Mfr # M39140.050.0040
  • Zoro # G3422216
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
41 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39140.050.0040
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
41 mm
Outside Dia.
5 mm
Overall Length
40mm
Nominal Diameter
5 mm
Chamfer Diameter
4.85 mm
Fits Minimum Hole Diameter
4.88 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Usable Length
40 mm
Fits Maximum Hole Diameter
5 mm
Chamfer Length (Min.)
1.3 mm
Description
Coiled Spring Pin, 5mm dia,40mm L,Coiled,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 5 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 40 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 4.85 mm, Fits Minimum Hole Diameter 4.88 mm, Fits Maximum Hole Diameter 5 mm, Shank Length 40 mm, Minimum Chamfer Length 1.3 mm, Nominal Diameter 5 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560