  • Mfr # M51430.060.0035
  • Zoro # G3414927
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51430.060.0035
Pin Diameter
7 mm
Shank Length
36 mm
Outside Dia.
6 mm
Overall Length
35mm
Nominal Diameter
6 mm
Chamfer Diameter
5.85 mm
Fits Minimum Hole Diameter
5.88 mm
Usable Length
35 mm
Fits Maximum Hole Diameter
6 mm
Chamfer Length (Max.)
1.5 mm
Description
Coiled Spring Pin, 6mm dia,35mm L,Coiled,PK10, System of Measurement Metric, Pin Diameter 6 mm, Pin Type Coiled, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Usable Length 35 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 5.85 mm, Fits Minimum Hole Diameter 5.88 mm, Fits Maximum Hole Diameter 6 mm, Shank Length 35 mm, Maximum Chamfer Length 1.5 mm, Nominal Diameter 6 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin