  • Mfr # SPCBRCL1.250X48X96
  • Zoro # G216261643
/ea
See details
Key Features
Plastic Density
1.2 g/cc
Water Absorption
0.15 %
Maximum Adhesive Temperature
392 Degrees F
Standards
ASTM E-84, ASTM F 1233, Class 5, DS 476/7, ASTM-D-635, DIN 4102, NSP 02501
Shape
Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPCBRCL1.250X48X96
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Plastic Width
4 ft
Plastic Thickness
1.25 in
Plastic Length
8 ft
Details
Plastic Density
1.2 g/cc
Water Absorption
0.15 %
Maximum Adhesive Temperature
392 Degrees F
Standards
Shape
Rectangle
Item
Polycarbonate Sheet
Friction Coefficient
0.4
Color
Colorless
Plastic Clarity
Clear
Impact Strength
18 ft-lb/in
Minimum Adhesive Temperature
-58 Degrees F
Tensile Strength
9,000 psi
Wear Rate
1.35 x 10^-3 cu mm/N-m
Material
Polycarbonate
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
3.5 x 10^-5 in/in/ft
Dielectric Strength
380 V/mil
Shore Hardness
70 Shore D
Light Transmission
86 %
Product Form
Sheet
UL 752 Ballistic Rating
Level 3
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Elongation
80 %
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Machinability
90 %
Product Type
Plastic Sheet
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Maximum Temperature
258 Degrees F
UV-Resistant
UV-Resistant
Flexural Modulus
345,000 psi
Fabrication
Extruded
Number of Walls
2
FDA Compliance
21 CFR.1580
Rockwell Hardness
118 HRM
Description
Polycarbonate Sheet, Polycarbonate, Plastic Length 8 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 1.25 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,000 psi, Impact Strength 18 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.4, Water Absorption 0.15 Percent, Plastic Density 1.2 g/cc