  • Mfr # SPCBRCL1.250X60X96
  • Zoro # G016261645
/ea
Key Features
Standards
ASTM E-84, ASTM F 1233, Class 5, DS 476/7, ASTM-D-635, DIN 4102, NSP 02501
Minimum Adhesive Temperature
-58 Degrees F
Plastic Length
8 ft
Water Absorption
0.15 %
Plastic Clarity
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPCBRCL1.250X60X96
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Plastic Width
5 ft
Plastic Length
8 ft
Plastic Thickness
1.25 in
Details
Standards
Minimum Adhesive Temperature
-58 Degrees F
Water Absorption
0.15 %
Plastic Clarity
Clear
Shape
Rectangle
Item
Polycarbonate Sheet
Color
Colorless
Tensile Strength
9,000 psi
Impact Strength
18 ft-lb/in
Maximum Adhesive Temperature
392 Degrees F
Plastic Density
1.2 g/cc
Friction Coefficient
0.4
Light Transmission
86 %
Rockwell Hardness
118 HRM
Flexural Modulus
345,000 psi
Coefficient of Thermal Expansion
3.5 x 10^-5 in/in/ft
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
FDA Compliance
21 CFR.1580
Product Form
Sheet
Shore Hardness
70 Shore D
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Fabrication
Extruded
UL 752 Ballistic Rating
Level 3
Dielectric Strength
380 V/mil
UV-Resistant
UV-Resistant
Material
Polycarbonate
Elongation
80 %
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Wear Rate
1.35 x 10^-3 cu mm/N-m
Machinability
90 %
Maximum Temperature
258 Degrees F
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
Polycarbonate Sheet, Polycarbonate, Plastic Length 8 ft, Plastic Width 5 ft, Plastic Thickness 1.25 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,000 psi, Impact Strength 18 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.4, Water Absorption 0.15 Percent, Plastic Density 1.2 g/cc