  • Mfr # BULK-PF-PET-36
  • Zoro # G8080162
/ea
Key Features
Plastic Material
Polyester
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
36"
Plastic Length
25 ft.
Plastic Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-PF-PET-36
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
36"
Plastic Length
25 ft.
Width
36"
Length
Thickness
0.005"
Nominal Size
36 in W x 25 ft L
Details
Item
Film Stock
Plastic Material
Polyester
Plastic Color
Clear
Max. Temp. (F)
300 Degrees F
Min. Temp. (F)
-50 Degrees F
Color
Colorless
Material Type
Standard
Operating Temp. Range
-50 Degrees to 300 Degrees F
Tensile Strength
8,900 psi
Material
Backing Type
No Backing
Machinability
70 %
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
300 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
UV Resistant
No
Plastic Clarity
Plastic Hardness
Rockwell R125
Shape
Rectangle
Plastic Hardness Rating
Hard
Impact Strength Rating
Poor
Plastic Density
0.05 lb/cu in
Wear Factor
Fair
Tensile Strength Rating
Good
Water Absorption Rating
Good
Temperature Range
-50 Degrees to 300 Degrees F
Grade
Standard
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Water Absorption
Not Rated
Standards
Not Rated
Friction Coefficient
Impact Strength
Product Form
Sheet
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Coefficient of Thermal Expansion
Shore Hardness
100 Shore D
Product Type
Plastic Film
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Flexural Modulus
Weight
2.7 lb
Dielectric Strength
Rockwell Hardness
125 HRR
Elongation
100 %
Wear Rate
2.07 x 10^-13 cu in-min/ft-lb-hr
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Description
Polyester Sheet, Polyester, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 3 ft, Plastic Thickness 5 mil, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 8,900 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range -50 Degrees to 300 Degrees F, Plastic Density 0.05 lb/cu in, Plastic Hardness Rockwell R125