  • Mfr # V-PAD-S-36-Y
  • Zoro # G2391378
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Vinyl
Fits Column Shape
Round or Square
Overall Height
36 in
Fits Column Size
6 in
Overall Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
V-PAD-S-36-Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
36 in
Fits Column Size
6 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
6 in
Compatible Column Width - Maximum
6 in
Compatible Column Diameter
6 in
Compatible Column Length - Minimum
6 in
Compatible Column Length - Maximum
6 in
Compatible Column Width - Minimum
6 in
Details
Material
Vinyl
Fits Column Shape
Round or Square
Color
Yellow
Includes
Brass Grommets, Nylon Ropes
Column Protector Material
Installation Method
Hook-and-Loop Straps
Item
Column Protector
Compatible Column Shape
Square
Description
Column Protector, Fits Column Size 6 in, Fits Column Shape Round or Square, Overall Height 36 in, Color Yellow, Overall Thickness 6 in, Overall Width 12 in, Installation Method Hook-and-Loop Straps, Column Protector Material Vinyl, Includes Brass Grommets, Nylon Ropes