  • Mfr # B954C008024-13
  • Zoro # G7059394
Key Features
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Length
13 in
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Max. Pv
Unfinished Inside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B954C008024-13
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
1 in
Unfinished Outside Dia.
3 in
Inside Diameter
1 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Overall Length
13 in
Outside Diameter
3 in
Wall Thickness
1 in
Details
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Max. Pv
Item
954 Bronze Round Tube
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Material
Bronze
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Heat Treatable
Yes
Fabrication
Cast
Yield Strength
32,000 psi
Tensile Strength
85,000 psi
Brinell Hardness
170
Minimum Temperature
-450 Degrees F
System of Measurement
Inch
Shape
Round Tube
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
954
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 1 in, Wall Thickness 1 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F