  • Mfr # B954C016024-13
  • Zoro # G7228733
Bronze
Unfinished Outside Dia.
3 in
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Unfinished Inside Dia.
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B954C016024-13
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
3 in
Unfinished Inside Dia.
2 in
Length
13 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Outside Diameter
3 in
Overall Length
13 in
Wall Thickness
0.5 in
Inside Diameter
2 in
Bronze
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Item
954 Bronze Round Tube
Max. Pv
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Yield Strength
32,000 psi
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
170
Tensile Strength
85,000 psi
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Shape
Round Tube
Material Grade
954
Heat Treatable
Yes
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Fabrication
Cast
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 0.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F