  • Mfr # B932C008012-13
  • Zoro # G6529607
/ea
Key Features
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Unfinished Outside Dia.
1 1/2 in
Alloy Type
Leaded Tin
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
Length
13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B932C008012-13
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
1 1/2 in
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
1 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Wall Thickness
0.25 in
Outside Diameter
Overall Length
13 in
Inside Diameter
1 in
Details
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Item
932 Bronze Round Tube
Alloy Type
Leaded Tin
Standards
Max. Pv
75,000
Material
Bronze
Material Grade
932
Maximum Temperature
500 Degrees F
System of Measurement
Inch
Yield Strength
20,000 psi
Tensile Strength
35,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cast
Shape
Round Tube
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Brinell Hardness
65
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 1 1/2 in, Inside Diameter 1 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F