  • Mfr # B932C012024-13
  • Zoro # G6885986
Key Features
Unfinished Outside Dia.
3 in
Length
13 in
Max. Pv
75,000
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
Unfinished Inside Dia.
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B932C012024-13
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
3 in
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
1 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Wall Thickness
0.75 in
Outside Diameter
3 in
Inside Diameter
1.5 in
Overall Length
13 in
Details
Max. Pv
75,000
Standards
Material
Bronze
Item
932 Bronze Round Tube
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Alloy Type
Leaded Tin
Tensile Strength
35,000 psi
Material Grade
932
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
65
Maximum Temperature
500 Degrees F
Shape
Round Tube
Yield Strength
20,000 psi
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 1.5 in, Wall Thickness 0.75 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F