  • Mfr # 255-050375D
  • Zoro # G4308858
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Overall Length
2 1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1 in
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
255-050375D
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1 in
Milling Dia.
0.375 in
Chamfer Width
0.02 in
Details
Item
Roughing End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Material Applications
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
ZrN
Measurement System
Inch
Cutting Direction
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, P, S
Shank Type - Machining
Straight
End Mill Cutting Type
Center Cutting
List Number
2133
Flute Type
Spiral
Series
Aggressor
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
37 Degrees
Min. Helix Angle
37 Degrees
Max. Helix Angle
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
M, S
End Mill Application
Roughing/Finishing
Spiral Direction
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Grade
C2 Micro Grain
Number of Coolant Holes
0
Chamfer Angle
45 Degrees
Finish
Bright (Uncoated)
Secondary Material Application
General Purpose
Description
Roughing End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 45 Degrees , 0.02 in, 1 in