  • Mfr # AFT30375-06
  • Zoro # G3018780
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AFT30375-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.06 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1 in
Overall Length
2 1/2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
End Mill Style
Corner-Radius
List Number
Hardened (H) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Steel (P) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
Item
Corner Radius End Mill
Material - Machining
Measurement System
Inch
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Material Grade - Machining
Micrograin
Max. Helix Angle
37 Degrees
Primary Material Application
Aluminum
Series
Alumigator
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
N
Flute Spacing
Fixed
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.06 in, 1 in, 2 1/2 in