  • Mfr # AFT30375-015
  • Zoro # G3030023
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AFT30375-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
2 1/2 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Style
Corner-Radius
Stainless (M) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
Steel (P) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
Micrograin
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Max. Helix Angle
37 Degrees
Series
Alumigator
Primary Material Application
Aluminum
Flute Spacing
Fixed
Primary Material Application ISO Code
N
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.015 in, 1 in, 2 1/2 in