  • Mfr # HGW40375-015
  • Zoro # G3024408
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGW40375-015
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
0.875 in
Overall Length
2 1/2 in
Item
Corner Radius End Mill
Measurement System
Inch
nACRo
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 0.875 in, 2 1/2 in