  • Mfr # HGW40375-03
  • Zoro # G3016157
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGW40375-03
Corner Radius
0.03 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
0.875 in
Overall Length
2 1/2 in
Milling Dia.
0.375 in
Item
Corner Radius End Mill
Measurement System
Inch
Variable
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.03 in, 0.875 in, 2 1/2 in