  • Mfr # HGWL70375-03
  • Zoro # G3017889
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HGWL70375-03
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.03 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
Overall Length
3 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
End Mill Style
Corner-Radius
List Number
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
Micrograin
Finish - Machining
nACRo
Flute Spacing
Variable
Flute Type
Spiral
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Series
Hurrimill
Secondary Material Application ISO Code
M
Max. Helix Angle
30 Degrees
Secondary Material Application
Stainless Steel
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.03 in, 1.125 in, 3 in