  • Mfr # AST30625-1
  • Zoro # G3018738
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.6250"
Single End/Double End
Single End
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AST30625-1
Corner Radius
0.1 in
Milling Diameter
0.6250"
Shank Dia.
5/8 in
Milling Dia.
5/8 in
Overall Length
3 1/2 in
Length of Cut
1 5/8 in
Single End/Double End
Single End
Helix Angle
30 Degrees
Steel (P) Compatibility
No
List Number
AST3
Stainless (M) Compatibility
No
Item
Corner Radius End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Measurement System
Fractional Inch
Description
Corner Radius End Mill, 5/8 in Milling Dia., Carbide, Bright (Uncoated), Straight, Fractional Inch, 0.1 in, 1 5/8 in, 3 1/2 in