  • Mfr # HGWS70375-06
  • Zoro # G3032038
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HGWS70375-06
Corner Radius
0.06 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
0.625 in
Milling Dia.
0.375 in
Overall Length
2 in
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
45 Degrees
Max. Helix Angle
45 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.06 in, 0.625 in, 2 in