  • Zoro # G4271872
/ea
Key Features
Type
AC Voltage
Input Range
0 to 270V AC
Accuracy
+/-0.5% of Reading +/-5 Count
Display Span
19999
Display
Gray LCD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
12G488
Zoro #
G4271872
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Cutout Width
2 11/16 in
Overall Height
0.94 in
Digit Height - Maximum
0.5 in
Overall Width
2.83 in
Overall Depth
2.36 in
Cutout Height
7/8 in
Details
Item
Digital Panel Meter
Type
AC Voltage
Input Range
0 to 270V AC
Accuracy
+/-0.5% of Reading +/-5 Count
Display Span
19999
Display
Gray LCD
Display Digits
4.5
Footnotes
1
Connector Type
Screw Terminal
Power Required
85-250V AC
Includes
Mounting Brackets
Process Connection
No
Style
24x72
True RMS
Yes
Fits
3/64 DIN
Excitation
No
Standards
UL
Series
R412
Includes Mounting Hardware
Included
Voltage Display - Maximum
270 V
Number of Display Digits
4.5
AC Voltage Input - Minimum
85 V AC
Product Type
Digital Panel Meter
Digital Display Screen Color
Gray
Digital Display Screen Type
LCD
Display Span - Maximum
AC Voltage Input - Maximum
250 V AC
AC Magnitude Calculation
True RMS
Voltage Display - Minimum
0 V
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Parameters Measured
Description
Digital Panel Meter, AC Voltage, Input Range 0 to 270V AC, Accuracy +/-0.5 Percent of Reading +/-5 Count, Display Span 19999, Display Digits 4.5, Gray LCD Display, True RMS Yes, No Excitation, Fits Standard 3/648 DIN Cutout, Connector Type Screw Terminal, Process Connection No, Power Required 85-250V AC, Style 24x72, Includes Mounting Brackets, Manufacturers Warranty Length 1 yr