  • Mfr # DSC-304-6X0.75
  • Zoro # G711242598
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479
Material
Stainless Steel
Fabrication
Hot Rolled
Overall Length
3/4 in
Heat Treatment
Annealed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DSC-304-6X0.75
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3/4 in
Outside Diameter
6 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Details
Standards
Item
Stainless Steel Disc
Material
Stainless Steel
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
304
Brinell Hardness
215 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Shape
Disc
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
75,000 psi
Rockwell Hardness
96 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Galvanized
Not Galvanized
Description
Stainless Steel Disc, Stainless Steel, 304, Disc, Outside Diameter 6 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 3/4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included