  • Mfr # DSC-316-2.5X0.75
  • Zoro # G311242684
/ea
Key Features
Standards
ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479
Material
Stainless Steel
Mechanical Finish
Mill
Length Tolerance
+/-0.125 in
Heat Treatable
Heat Treatable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DSC-316-2.5X0.75
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
3/4 in
Outside Diameter
2 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Details
Standards
Item
Stainless Steel Disc
Material
Stainless Steel
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Inch
Material Grade
316
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
96 HRB
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Shape
Disc
Brinell Hardness
215 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Galvanized
Not Galvanized
Description
Stainless Steel Disc, Stainless Steel, 316, Disc, Outside Diameter 2 1/2 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 3/4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included