  • Mfr # DSC-316-3X0.75
  • Zoro # G511242620
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DSC-316-3X0.75
Outside Diameter
3 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Disc, Stainless Steel, 316, Disc, Outside Diameter 3 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 3/4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included