  • Mfr # DSC-316-8X1.25
  • Zoro # G111242587
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DSC-316-8X1.25
Overall Length
1 1/4 in
Outside Diameter
8 in
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Disc, Stainless Steel, 316, Disc, Outside Diameter 8 in, Outside Diameter Tolerance +0.25 in/0 in, 1 1/4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included