  • Mfr # M55700.040.0025
  • Zoro # G3410447
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55700.040.0025
Pin Diameter
5 mm
Shank Length
26 mm
Length
25 mm
Description
Cotter Pin,4mm dia,27.5mm L,PK10, System of Measurement Metric, Pin Diameter 4 mm, Pin Type Extended Prong, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Product Type Cotter Pin, Shank Length 27.5 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 10