  • Mfr # M16180.100.0070
  • Zoro # G0301835
Thread Size
M10
Eye Inside Diameter
10 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M16180.100.0070
Thread Size
M10
Eye Inside Diameter
10 mm
Overall Length
70 mm
Thread Length
26 mm
Screw Size
Shank Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
70 mm
Eye Outside Dia.
20.0 mm
Eye Inside Dia.
10 mm
Length from Ream Center
70.0 mm
Finish
Black Oxide
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 70 mm, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 26 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 10 mm, Pack Size Small Pack