  • Mfr # M16180.160.0180
  • Zoro # G0301570
Thread Size
M16
Eye Inside Diameter
16 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M16180.160.0180
Thread Size
M16
Eye Inside Diameter
16 mm
Overall Length
180 mm
Thread Length
44 mm
Screw Size
Shank Diameter
16 mm
Eye Thickness
17 mm
Eye Outside Diameter
32 mm
Hole Center-to-End Length
180 mm
Eye Outside Dia.
32.0 mm
Eye Inside Dia.
16 mm
Length from Ream Center
180.0 mm
Finish
Plain
Thread Pitch
2 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 16 mm, Eye Outside Diameter 32 mm, Eye Thickness 17 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 180 mm, Shank Diameter 16 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 44 mm, Thread Pitch 2 mm, Thread Size M16-2.00, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 16 mm, Pack Size Small Pack