  • Mfr # BULK-RS-H50FDA-205
  • Zoro # G2418466
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16 in
Length
10 ft
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50FDA-205
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/16 in
Length
10 ft
Overall Width
36 in
Item
FDA Rubber Roll
Color
White
Backing Type
Non-Adhesive
Durometer
50A
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Elongation
330 %
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
Compression Set
35 %
Density
1.4 g/cc
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
22 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in