  • Mfr # U51530.018.0150
  • Zoro # G1811391
Key Features
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Minimum Thickness
0.047 in
Maximum Thickness
0.08 in
Washer Standards
ASME B18.21.1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51530.018.0150
Dimensions
For Screw Size
3/16"
Outside Diameter
1-1/2 in
Minimum Thickness
0.047 in
Maximum Thickness
0.08 in
Inside Diameter
0.223 in
Outside Diameter Tolerance
+0.029 in ; -0.008 in
Inside Diameter Tolerance
+/- 0.010 in
Details
Item
Fender Washer
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Washer Standards
ASME B18.21.1
System of Measurement
Inch
Approx. Pkg. Qty.
50
Color
Silver
Thickness Tolerance
+0.015 in ; -0.018 in
Temp. (F)
-58 Degrees to 302 Degrees F
Flat Washer Type
Fender Washer
Type
Oversized Flat Washer
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Globally Sourced
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Material Grade/Class
18-8
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
302 Degrees F
REACH Compliant
REACH Compliant
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Removable
Removable
Made in North America
Not Made in North America
Dimensional Standards
Grade
Description
Large O.D. Oversized Washer, Flat Washer Type Oversized, Dimensional Standards ASME B18.21.1, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, For Screw Size 3/16 in, Inside Diameter 0.19 in, Outside Diameter 1 17/32 in, Maximum Thickness 0.08 in, System of Measurement Inch, Minimum Thickness 0.047 in, Color Silver, Inside Diameter Tolerance +/- 0.010 in, Made in North America Not Made in North America, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F