  • Mfr # TC389-18MM X 55M (48PK)
  • Zoro # G5777513
Free Shipping & Returns
Key Features
Tape Backing Material
Polypropylene
Reinforced Tape
Yes
Tape Adhesive
Rubber
Tape Thickness
4.5 mil
Tape Width
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TC389-18MM X 55M (48PK)
Country of Origin
China
Dimensions
Tape Thickness
4.5 mil
Tape Width
0.75 in
Tape Length
180 ft
Tape Core Diameter
3 in
Tape Roll Diameter
4.75 in
Imperial Tape Width
3/4 in
Imperial Tape Length
60 yd
Metric Tape Length
55 m
Metric Tape Width
18 mm
Details
Item
Strapping Tape
Tape Backing Material
Polypropylene
Reinforced Tape
Yes
Tape Adhesive
Rubber
Tape Shape
Continuous Roll
Tape Color
White
Min. Tape Performance Temp.
-10 Degrees F
Max. Tape Performance Temp.
150 Degrees F
Tape Tensile Strength
100 lb/in
Series
TC389
Tape Adhesive Strength
60 oz/in
Tape Elongation
3.7 %
Standards
FDA Indirect Contact CFR 21, 175.105, FDA Indirect Contact CFR 21, 177.1520
Duct Tape Adhesive
Package Configuration
Box
Tape Strength Rating
Light Duty
Shelf Life
12 mo
Tape Application
Hand
Recycled Cardboard Capable
Not Recycled Cardboard Capable
Description
White, Tape Adhesive Rubber, Tape Application Hand, Tape Strength Rating Light Duty, Tape Tensile Strength 100 lb/in, Tape Thickness 4.5 mil, Imperial Tape Length 60 yd, Imperial Tape Width 3/4 in, Metric Tape Length 55 m, Metric Tape Width 18 mm, Min. Tape Performance Temp. -10 Degrees F, Max. Tape Performance Temp. 150 Degrees F, Strapping Tape, Message Not Applicable, Package Configuration Box, Series TC389, Shelf Life 12 mo