  • Mfr # 24F.375X1.25-72
  • Zoro # G601841498
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.375 in
Temper
T4
Alloy Type - Aluminum
2024
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
24F.375X1.25-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width and Length
1 1/4 in x 72 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T4
Alloy Type - Aluminum
2024
Standards
AMS 4119, AMS 4120, ASTM B211
Typical Hardness
120
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Hardness Scale
BHN
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Finish
Mill
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Thickness Tolerance
Tensile Strength
68,000 psi
Metal Fabrication Process
Cold Drawn
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
120 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
120 BHN
Material Grade
Vickers Hardness
Not Available
Appearance
Plain
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Flat
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Cold Drawn
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Elongation
15 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T4, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number