  • Mfr # 24F.75X1.25-24
  • Zoro # G701840063
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T351
Length Tolerance
+/-2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
24F.75X1.25-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
+/-2 in
Width and Length
1 1/4 in x 24 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.012 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Alloy Type - Aluminum
2024
Standards
AMS 4119, AMS 4120, ASTM B211
Finish
Mill
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Hardness
120
Tensile Strength
68,000 psi
Hardness Scale
BHN
Metal Fabrication Process
Cold Drawn
Straightness Tolerance
Not Rated
Shape
Flat
Fabrication
Cold Drawn
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
120 BHN
Material Grade
2024
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Rockwell Hardness
120 HRB
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Appearance
Plain
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Vickers Hardness
Not Available
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+/-0.006 in
Elongation
15 %
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T351, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number