  • Mfr # 61F.125X1.25-36
  • Zoro # G001840534
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.125X1.25-36
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-3 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width and Length
1 1/4 in x 36 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/4 in
Yield Strength
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included