  • Mfr # 24F.25X1.5-12
  • Zoro # G201841560
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.25 in
Temper
T4
Width and Length
1 1/2 in x 12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
24F.25X1.5-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width and Length
1 1/2 in x 12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T4
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Finish
Mill
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
2024
Thickness Tolerance
+/-0.008 in
Typical Hardness
120
Standards
AMS 4119, AMS 4120, ASTM B211
Tensile Strength
68,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Metal Fabrication Process
Cold Drawn
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Cold Drawn
Material Grade
2024
Maximum Temperature
300 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Vickers Hardness
Not Available
Brinell Hardness
120 BHN
Tolerance Rating
Standard
Shape
Flat
Appearance
Plain
Rockwell Hardness
120 HRB
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Elongation
15 %
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T4, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number