  • Mfr # 24F.625X1.5-12
  • Zoro # G701840315
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.625 in
Temper
T351
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
24F.625X1.5-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.625 in
Width and Length
2 1/2 in x 12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Thickness (Decimal)
0.625 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Typical Hardness
120
Standards
AMS 4119, AMS 4120, ASTM B211
Thickness Tolerance
Tensile Strength
68,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type - Aluminum
2024
Hardness Scale
BHN
Finish
Mill
Metal Fabrication Process
Cold Drawn
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
2024
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
120 HRB
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Flat
Brinell Hardness
120 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cold Drawn
Appearance
Plain
Vickers Hardness
Not Available
Elongation
15 %
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T351, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number